fbpx

Vaagnapõhjalihaste olulisus, probleemid ja võimalused leevenduseks

Vaagnapõhjalihased on rühm lihaseid nii naistel kui meestel, mis asuvad- nagu nimigi ütleb- sõna otseses mõttes vaagna põhjas ja toetavad vaagna organeid (soolestik ja põis meestel ning soolestik, põis ja emakas naistel) altpoolt. Ulatudes tagant – ette õndaruulst (nn sabakont) häbemeluuni ning küljelt- küljele ühest istmikuluust teiseni, moodustavad nad justkui toetava batuudi, mängides olulist rolli kuse-suguelundkonna elundite korrektse asendi ja funktsiooni säilitamisel. Lisaks sellele on neil oluline roll kõhuõõnesisese rõhu regulatsioonis. 

Tugevad ja funktsionaalsed vaagnapõhjalihased aitavad tagada vaagna organite õige asendi. Nende ülesanne on hoida ära soovimatud uriini, kõhugaasi või väljaheite (rooja) lekkimine. Ning samas peavad need lihased suutma ka tühjenemise võimaldamiseks õigel ajal lõdvestuda. Samavõrd olulist rolli mängivad need lihased seksuaalses tundlikkuses ja funktsioonis nii naistel kui meestel. 

Kuigi silmale nähtamatud, saab neid lihaseid tahtlikult pingutada ja lõdvestada – ning treenida – täpselt nagu käte, jalgade või kõhu lihaseid. 

Vaagnapõhjalihaste nõrkus või liigne pinge võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme. 

Kõige sagedamini räägitakse vaagnapõhjalihastega seoses inkontinentsusest ehk uriinipidamatusest. Tegemist on tahtmatu uriini lekkimisega, mis esineb sagedamini köhimisel, aevastamisel, naermisel, aga ka tugeva füüsilise pingutusega joostes, hüpates või mõningaid harjutusi tehes. Samamoodi võib lekkida ka kõhugaasi või väljaheidet. Inkontinentsus on ka väga tõsine sotsiaalne probleem, kuna see põhjustab piinlikkust ja mõjub negatiivselt enesehinnangule. Inkontinentsus piirab inimese tegevusvõimalusi, sageli just sellega kaasneva häbitunde tõttu hakkab inimene hoiduma sotsiaalsetest kontaktidest, kehaliselt aktiivsest tegevusest ja reisimisest. 

Vaagnapõhjalihastega seotud probleemid hõlmavad veel näiteks kõhukinnisust, erinevaid valusid vaagna piirkonnas, seksuaalhäireid, näiteks erektsiooniprobleeme ja valulikku vahekorda, vaagnaorganite allavajet ehk prolapsi, mis omakorda võib mõjutada põie ja soolte tööd. 

Inkontinentsust võib nimetada üheks sagedasemaks raseduse ja vaginaalse sünnituse järgseks komplikatsiooniks. See ilmneb peaaegu pooltel naistel raseduse ajal ja peale sünnitust. Rasedusaegsest või sünnitusjärgsest inkontinentsusest võib välja kujuneda pikaajaline inkontinentsus. On leitud, et kui sünnitusjärgne inkontinentsus püsib 6 kuud pärast sünnitust, siis suurel osal nendest naistest esineb see ka veel 12 aastat pärast sünnitust. 

Sünnitusjärgset inkontinentsust saab ennetada ja ravida vaagnapõhja lihaste treenimisega. Vaagnapõhjalihaseid tuleks hakata treenima juba raseduse alguses ja treenida vaagnapõhjalihaseid järjepidevalt. 

Meestel on vaagnapõhja probleemid eelkõige seotud eesnäärme suurenemise tagajärgedega. Uuringutega on leitud, et eesnäärme operatsiooni eelne vaagnapõhja lihaste treening on lühendanud operatsioonijärgse põiekontrolli taastumise aega. 

Meestel, kellel on sagenenud urineerimine või öine urineerimisvajadus, esineb uriinileke köhimisel ja/või aevastamisel või on erektsioonihäired, on võimalik saada abi vaagnapõjalihaste treenimisest. Treenitud vaagnapõhjalihased aitavad oluliselt parandada põie, soole- ja seksuaalfunktsiooni.

Inkontinentsust jt vaagnapõhjaga seotud kaebusi peetakse sageli „normaalsuseks“, mis kaasnevad lapse saamise või vananemisega ning millega justkui peab leppima. Tegelikkuses saab sageli olulist abi vaagnapõhja lihaste füsioteraapiast.

Kõige levinum esmane sekkumine vaagnapõhjaprobleemide korral on vaagnapõhja füsioteraapia. Füsioteraapia eesmärk on õppida vaagnapõhja lihaseid üles leidma ja tunnetama ning teadlikult pingutama ja lõdvestama. Tulenevalt kliendi probleemi kirjeldusest pannakse kokku sobiv harjutuskava. Kuna vaagnapõhja lihased ei tööta isoleeritult, vaid teevad koostööd paljude teiste lihastega, siis on ka harjutused mitmekülgsed ja ei piirdu kunagi ainult vaagnapõhja lihaste pingutamise ja lõdvestamisega.

Vaagnapõhja lihaste treenimisel võib olla abi ka spetsiaalselt selleks välja töötatud seadmetest.  

EMS vaagnapõhjateraapia korral tehakse harjutusi füsioterapeudi juhendamisel spetsiaalse elektroodidega kostüümiga. StimaWELL®  EMS on meditsiiniseade, mis stimuleerib lihaseid elektriliste impulsside abil. Niimoodi saavutatakse tugevamad lihaste kokkutõmbed ja intensiivsem treening. Vaagnapõhjalihaste treening koos elektrostimulatsiooniga on tõhusam kui ilma selleta. EMS vaagnapõhjateraapia sobib eriti hästi sellisel juhul kui vaagnapõhja lihaste tunnetus ning pingutamise ja lõdvestamise oskus on olemas.

Elektrostimulatsiooni idee seisneb tahtmatute vaagnapõhjalihaste kokkutõmmete tekitamises nõrga elektrivoolu abil. Seadmed võimaldavad vaagnapõhja lihaseid treenida ka sellisel juhul kui nende lihaste üles leidmine ja pingutamine tahtlikult hästi ei õnnestu. Kõige efektiivsem on sellisel juhul kasutada intravaginaalset või –rektaalset sondi, mis viib elektrostimulatsiooni täpselt kõnealuste lihaste juurde. Vool paneb lihased kokku tõmbuma samas kui paus kahe vooluimpulsi vahel on ette nähtud lihaste täielikuks lõdvestamiseks ja puhkuseks. Lihaste kokkutõmbeid tajudes paraneb vaagnapõhjalihaste tunnetamine, mis on abiks hilisemalt vaagnapõhjalihaste treenimisel  ilma elektrostimulatsioonita. 

BodyTherapy taastusravi- ja füsioteraapiakeskuses pakume vaagnapõhjaprobleemide raviks seadmeid nii naistele kui meestele. Naistele soovitame vaagnapõhja probleemide raviks PierrenFemmet ja meestele PhalliMaxi.

Ravi PierenFemmega parandab oluliselt vaagnapõhja lihaste ja sulgurlihaste funktsiooni ning teraapia on efektiivne nii vaginaalanduri, anaalanduri kui ka isekleepuvate elektroodidega. Seadmel on neli programmi, mis on ette nähtud erinevat laadi inkontinentsuse mõjutamiseks.

Phalli Max on mõeldud peenise kavernoosses süsteemis ja/või vaagnapõhja piirkonnas asuvate lihaste nõrgenemise või kahjustumise tagajärjel tekkinud erektsioonihäirete jt vaagnapõhja probleemide raviks. Spetsiaalsete elektroodide ja programmide kombineerimisel saab mõjutada nii peenise verevarustust kui vaagnapõhja lihaseid.

Perifit on suurepärane valik vaagnapõhja lihaste treeningu mitmekesistamiseks naistele, kellel on juba teatud kontroll vaagnapõhja lihaste pingutamise ja lõdvestamise üle. Seade ise otsest impulssi lihastele ei anna, küll aga registreerib lihaste toonuse muutuse. Perifit on täiuslik vaagnapõhja lihaste harjutuste süsteem, mis aitab taastada vaagnapõhja jõudu, tihkust ja põiekontrolli. Seade töötab koos spetsiaalse telefoni installeeritava äpiga, mis annab soorituse kohta reaalajas tagasisidet – te saate ekraanil toimuvat juhtida oma vaagnapõhja lihaseid pingutades või lõdvestades. Tänu sellele on treening täpne, efektiivne ja lõbus. Lisaks tüüpilisele vaagnapõhja lihaste pingutamisele õpetab see seade ka lihaseid lõdvestama ning pakub iga treeningu lõpus ülevaate hetkeseisundi kohta. Mängud on välja töötatud spetsialistide poolt ning erinevad tasemed pakuvad hulgaliselt võimalusi treeninguga edasi areneda.

Elektrostimulatsiooni on võimalik kombineerida teiste füsioterapeautiliste meetoditega. 

Kui teil esinevad vaagnapõhja lihaskonnaga seotud probleemid nagu pidamatus, vaagnapiirkonna valud või vaagna organite allavaje, siis füsioteraapiast ja spetsiaalsete harjutuste tegemisest on abi. Kusjuures näiteks lekkeprobleemide korral on abi ka sellisel juhul, kui kaebused on püsinud juba aastaid. 

Lisaks vaagnapõhjateraapiale pakume ka füsioteraapiat nii Tallinnas kui Tartus. Tartus pakume füsioteraapiat perearsti saatekirjaga. Saadaval on nii hommikusi, lõunaseid kui ka õhtuseid aegasid.