fbpx

“Treeningujärgne taastumine baroteraapias on tõhus” sõnab sprinter Karl Erik Nazarov 

Treeningu ja taastumise vahekord

Intensiivsemad treeningperioodid ja treeninglaagrid on võistlussportlaste seas üsna levinud. Treeningu käigus viiakse organism seisu, mis on organismile esmakordne ning treeningu tulemuslikkust mõõdetakse sama treeningu sooritusvõime muutusega. Treening peab olema intensiivne, süstemaatiline ja küllaldase mahuga. Heaks soorituseks on oluline treeningu ja taastumise õige vahekord. Meeles peab pidama, et taastumine on sama oluline, kui treening.

Miks on korralik taastumine treeningu järgselt vajalik?

  • Lihased vajavad aega paranemiseks. Treeningu jooksul tekivad lihaskiududesse väikesed rebendid. Taastudes rebendid paranevad ja see aitab kaasa lihaste arenemisele.
  • Ennetab ületreenimist. Ületreenimine võib tekkida siis, kui kehale ei anta treeningute vahel piisavalt palju aega taastumiseks. See võib põhjustada väsimust, treeningsoorituse langust ning isegi vigastusi.
  • Vähendab vigastuste riski. Kui organism pole treeningust täielikult taastunud, on vigastuste oht suurem. Piisav taastumine võimaldab organismil paraneda ja vähendab vigastuste riski. 
  • Vaimne taastumine. Treening võib olla vaimselt kurnav. Korralik taastumine võimaldab ka vaimset lõõgastumist, mis on sportlaste jaoks eriti oluline. Vaimne tasakaalukus mõjub positiivselt motivatsioonile ja fookuse seadmisele uutel treeningutel. 

Sprinter Karl Erik Nazarov taastub hapnikuteraapias ehk baroteraapias

Sprinter Karl Erik Nazarov pöörab olulist tähelepanu lisaks treeningule ka taastumisele. Baroteraapia leidis ta enda jaoks tänu sportlastest sõpradele, kes jagasid positiivseid kogemusi oma organismi seisundi kohta peale baroteraapia kuuri läbimist. 

Karl Erik jälgib sportlasele omaselt oma treeninguid, taastumist ning und Whoop band rakenduse abil ning tõdeb, et peale kaheksat hapnikuteraapia seanssi on tema treeningute järgne taastumine kiirem ja efektiivsem. Karl Eriku sõnul on ka uni parem ning hommikuti on puhkeoleku pulss oluliselt madalam. Karl Erik sõnab: „taastumismäär ja puhkeoleku pulss annavad mulle olulist tagasisidet, kuidas treeningud lähevad. Kui puhkeoleku pulss on tavapärasest kõrgem, siis see annab infot, et olen treeningutel pingutanud ja pean natukene hoogu maha võtma. Taastumismäär üldiselt annab mulle tagasisidet, kui suur võib olla minu järgmine pingutus”.

Treeningjärgne taastumine hapnikuteraapias

Treeningu järgne ja treeningute vaheline taastumine on eriti tõhus baroteraapias. 2022 aasta uuringus tõestasid Hadanny jt, et baroteraapia tõstis vastupidavusalade sportlaste maksimaalset hapnikutarbimist, anaeroobset läve ja jõunäitajaid, mis viitavad sellele, et sportlase sooritusvõime paranes. Lihastest võetud biopsia aitas selgitada, et nende muutuste taga on tõenäoliselt baroteraapia toel paranenud mitokondriaalne hingamine ja suurenenud mitokondrite mass.

Allikad:

Hadanny et al. 2022. Effects of Hyperbaric Oxygen Therapy on Mitochondrial Respiration and Physical Performance in Middle-Aged Athletes: A Blinded, Randomized Controlled Trial. Kättesaadav: https://link.springer.com/article/10.1186/s40798-021-00403-w