fbpx

Covid-19 haiguse järgne taastusravi ehk pikk Covidile võib leida leevendust hapnikuteraapias

Covid-19 haiguse järgne taastusravi ehk pikk Covidile võib leida leevendust hapnikuteraapias

Pikk-covid taastusravi baroteraapia toel.

Ainuüksi Eestis on ametlike Covid nakatumiste arv pandeemia algusest 518 188 (seisuga 23.05.2022), millest haiglaravi vajanud patsiente on 16 955. Haiglaravil viibijate keskmine vanus on 65 eluaastat, kuid haiglaravil on viibinud kõikides vanuseklassides elanikke. 

Igapäevaselt paranevad Covidist täielikult nii mõnedki patsiendid, kuid palju on ka selliseid inimesi, kes on Covidit põdenud küll kergelt, ent teatud sümptomid ei taandu ka peale mitut kuud haiguse põdemisest arvates. Sellist sündroomi kutsutakse pikk Covidiks, post Covidiks või pikaajaliseks Covidiks. Ligi pooltel Covid põdenutest esineb jõuetust ja teisi pikk Covid sümptomeid.

Pikk Covidi all kannatavad patsiendid on nõutud – informatsiooni ja uuringuid teema kohta on vähe, ning abi otsimise ja saamise võimalused  piiratud. Patsientide peamine soov on saavutada oma tavapärane ehk Covid eelne enesetunne ja tervislik seisund. 

Mis on pika Covidi peamised sümptomid?

Pikaajalise Covidi sümptomid esievad nädalaid või isegi kuid peale Covidi algust ja võivad esineda isegi nendel, kes põdesid haiguse läbi sümptomiteta. Kõige frustreerivam osa on see, et mitte keegi ei tea täpselt, miks teatud sümptomid ei taandu ja miks seda esineb ka nendel patsientidel, kes põdesid Covidi läbi kergelt.  

„Mina usun, et pikaajalised sümptomid tulenevad hapnikusisalduse langusest organismis nendel päevadel, kui organism võitles haigusega. Keha võideldes viirusega jäi organism hapnikudefitsiiti. Kuna keha oli šokiseisundis, ei avaldunud sümptomid koheselt, vaid haiguse lõppedes. Sealt edasi ilmneb doominoefekt, mis võib erineda sõltuvalt inimesest“ sõnab Erika Jordan, kes on Baroteraapia Tervenemise Keskuse (ing k. Hyperbaric Healing Treatment Center) asutaja ja juhataja.

Sümptomeid, mille üle inimesed kurdavad, on väga erinevaid. „Peaaegu iga päev käib mõni patsient, kellel on koroona tõttu tekkinud rindkerevalud, rütmihäired, krooniline väsimus, peavalu või köha, mis ei lähe juba mitu kuud üle,“ loetleb Rapla perearst Argo Lätt erinevaid terviseprobleeme, millega tema poole pöördutakse.

Inimesed, kes põevad pikk Covidit kaebavad järgmisi sümptomeid:

– (krooniline) väsimus;

– peavalud

– lõhna- või maitsemeele kaotus;

– pearinglus;

– südame puperdamine;

– valu rinnus;

– raskused hingamisel;

– köha;

– liigeste- või lihasvalu;

– depressioon või ärevus;

– palavik.

Mis on Covid-19 haiguse järgse taastusravi võimalused?

Kuigi paljud inimesed kannatavad väga erinevate sümptomite käes võib proovida pikk Covidit leevendada andes organismile piisavalt puhkust ja/või läbi erinevate teraapiate. 

Covid-19 haiguse järgse taastusravi võimalused hapnikuteraapia ehk baroteraapia toel

Baroteraapiat kasutatakse praegu ja uuritakse ka edaspidi kui efektiivset võimalust pikk Covidist taastumiseks. Hapnikuteraapial on võime vähendada hapnikudefitsiiti organismis , vähendada ka närvikoe põletikku ja parandada kudede hapnikuga varustatust.

Kuidas BodyTherapy Keskus saab Teid aidata?

Üha rohkem jõuab meieni patsiente, kes põevad pikk Covidit. Meie baroteraapia õde Airi ütleb: “parimad tulemused pikk-covidist taastumisel saavutatakse kümne hapnikuteraapia sessiooniga, mis viiakse läbi kuu aja vältel. Veel paremad on tulemused, kui teraapia viiakse läbi kahe nädala jooksul. Ka viie baroteraapia sessiooniga oleme täheldanud leevenemise märke pikast Covidist taastumisel“.  Lisaks baroteraapiale ehk hapnikuteraapiale on meie füsioterapeudid uuringutele tuginedes töötanud välja Covid järgse taastusravipaketi pikk Covidi leevendamiseks.

Loe rohkem ja broneeri siin.

Artikli koostamisel on kasutatud informatsiooni allikatest: hyperbaricsorlando.com, terviseamet.ee ja vaktsineeri.ee