fbpx

Kinesio- ja dünaamiline teipimine

Kinesio- ja dünaamiline teipimine

Teibi nahale kandmiseks on erinevaid tehnikaid, mille valik sõltub kaebusest, teibitavast piirkonnast ja teipimise eesmärgist.

Kinesioloogilist teipimist pakume nii Tallinna kui Tartu keskuses.
Dünaamilist teipimist pakume Tartu keskuses.
Teipima tulles tee kindlaks, et teibitav koht oleks karvavaba.

Dünaamilise teibi ja teipimise meetodi arendas välja Austraalia füsioterapeut Ryan Kendrick 2010 aastal. Dünaamiline teip koosneb sünteetilisest nailonist ja lükrast ning on äärmiselt veniv. Tal on suurepärased elastsed omadused, mistõttu ta toimib nahal nagu kummilint akumuleerides ja vabastades liigutustel tekkivat energiat, toetades selliselt lihaste tööd ning vähendades liigestele, kõõlustele ja sidemetele langevat koormust. 
 
Dünaamilist teipimist kasutatakse peamiselt liigesvalude, lihaste/kõõluste/sidemete traumade puhul ning rühi korrektsioonis. Dünaamiline teipimine:
·      Aitab vähendada koormust
·      Toetab liigutustegevust, võimaldades piirata või soodustada liigutusi
·      Aitab parandada funktsiooni
·      Võimaldab korrigeerida keha(osa) asendit
 
Tänu väga headele elastsetele omadustele säilib dünaamilise teibi funktsioon kuni 10 päeva. Teip on õhku läbilaskev ja väga mugav, tundub nagu „teine nahk“.

Kinesioteipimise meetodi arendas aastal 1979 välja Jaapani doktor Kenzo Kase. Ta oli manuaalterapeut, kes hakkas teipimist kasutama eelkõige eesmärgiga pikendada teraapia toime kestvust.  Kinesioloogiline teip on valdavalt valmistatud puuvillasest kangast ja akrüülliimist. Tänu sellele on teip hingav ning teda võib nahal hoida kuni nädal aega (pikemal hoidmisel teibi mehaanilised omadused vähenevad ja teip ei täida enam eesmärki). Kinesioloogilise teibi peamine funktsioon seisneb kerges naha tõstmises ja nahaaluse ruumi suurendamises, mis soodustab vere- ja lümfiringlust, vähendab survetundlike valuretseptorite ärritust ja toetab nii kehaasendist kui lihaspikkusest kesknärvisüsteemile infot andvate retseptorite tööd.

Nii kinesio- kui dünaamilise teibi materjalid ei ole enamasti ärritavad. Allergilisele reaktsioonile viitavad punetus, sügelus- vm ebamugavustunne, teibitud ala kuumatunne jne. Sellisel juhul tuleb teip esimesel võimalusel ettevaatlikult eemaldada.

Õigesti paigaldatud kinesioteip aitab:

  • toetada loomulikke taastumisprotsesse
  • parandada lümfi- ja vereringet
  • vähendada lihas- ja liigesvalusid
  • parandada skeletilihaste jõu- ja elastsusomadusi
  • suurendada liigesliikuvust
  • alandada turseid ja hematoome
  • parandada lihastunnetust
  • vähendada armkoe teket