Baroteraapia ehk hapnikuteraapia
Baroteraapia ehk hüperbaarilise hapnikuteraapia (HBOT) käigus manustatakse organismi rohkem hapnikku, kui inimene seda õhust hingates saab. Selleks manustatakse puhast hapnikku privaatses, vastavaks otstarbeks ehitatud kambris normaalsest atmosfäärirõhust kuni kaks korda kõrgemal rõhul, mis võimaldab organismil omastada tavapärasest umbes 10-15 korda rohkem hapnikku. Kuna hapnikku manustatakse kõrgendatud rõhu all, ei ole see toksiline.
Baroteraapia ehk HBOT kaudu manustatav lisahapnik:
- Tugevdab organismi põhifunktsioone, parandades märkimisväärselt inimese füüsilist tervist
- Turgutab immuunsüsteemi
- Abistab kehal vabaneda jääkainetest
- Mõjub vananemisvastaselt
- Parandab naha tervist
- Soodustab uute veresoonte arenemist
- Suurendab organismi võimet võidelda infektsioonidega
- Toimetab lisahapnikku keha ja aju puudustkannatavatesse piirkondadesse
- On abiks kiiritus- ja keemiaravi talumisel
VASTUNÄIDUSTUSED:
Baroteraapia tegemiseks võib esineda vastunäidustusi:
- klaustrofoobia ehk hirm suletud ruumide ees
- suuõõne ja nina kõrvalurgete kanalite läbitavuse häired. Häired võivad olla anatoomilised või tingitud kroonilisest põletikust (nt. põskkoopapõletik). Selliste häirete korral on õhurõhu tasakaalustamine raskendatud ja võib tekkida keskkõrva barotrauma. Haigus vajab baroteraapia eelset kõrva-nina-kurguarsti konsultatsiooni
- ägedad hingamisteede haigused, millega kaasneb köha, nohu, kurguvalu ja ninakinnisus
- palavik alates 38°C. Palaviku korral tuleb enne seanssi võtta palavikku alandavaid ravimeid. Protseduuri saab teha palaviku langedes
- kõrgenenud vererõhk (üle 170/90mmHg), mis ei allu ravile
- hingamisorganite rasked kroonilised haigused: kopsufibroos, õhkrind, emfüseem, kopsuabstsessid
- epilepsia
- rasedus
Korduma kippuvad küsimused
Mis on baroteraapia?
Hüperbaariline hapnikuteraapia hõlmab kõrgendatud rõhu all olevas kambris 97% hapniku (normaalses õhus 21%) sissehingamist läbi maski või ninakanüüli. Selle tulemusel suureneb hapniku imendumine kudedesse ja rakkudesse kuni kümme korda.
On juba ammu teada, et paljude kehapiirkondade paranemine ei saa toimuda, kui kudedes ei ole piisavalt hapnikku. Paljudel juhtudel, näiteks vereringeprobleemide, ja mitteparanevate haavade korral, ei jõua piisav hapnik kahjustatud piirkonda ja keha loomulik paranemisvõime ei suuda korralikult toimida. Hüperbaariline hapnikuteraapia võib seda vajalikku lisahapnikku pakkuda loomulikult ja minimaalsete kõrvaltoimetega.
Kuidas baroteraapia toimib?
Normaalne rõhk, s.o 1 atm (merepinnast) on õhk, mis sisaldab keskmiselt 21% hapnikku, mida transpordivad kogu kehas punased verelibled. Baroteraapiaga lahustatakse hapnik suurenenud rõhu tõttu kogu keha vedelikesse ja seda saab viia piirkondadesse, kus vereringe on vähenenud või blokeeritud. Sel viisil võib lisahapnik jõuda kõigisse kahjustatud kudedesse ja keha saab toetada oma tervenemisprotsessi. Suurenenud hapnik suurendab oluliselt valgete vereliblede võimet tappa baktereid, vähendab turset ja võimaldab uutel veresoontel kiiremini kahjustatud piirkondadesse kasvada. Seetõttu parandab baroteraapia ka immuunsüsteemi.
Kui palju inimesi saab barokambrit korraga kasutada?
Meil kasutusel olevad kambrid sobivad korraga ühele täiskasvanud kasutajale või üheaegselt kasutamiseks lapsele koos täiskasvanuga.
Kui pikk on baroteraapia seanss?
Esmane külastus sisaldab nõusoleku vormi täitmist, tutvustust ja 40 minutit barokambris viibimist. Korduval külastusel on barokambris viibimise aeg umbes 60 minutit.
Kuidas sisustada oma barokambris oleku aega?
Seansi ajal võite lugeda raamatut, mediteerida, magada, muusikat kuulata või lihtsalt puhata. Nutitelefonid on kambris lubatud omal vastutusel. Seansi ajaks on võimalik laenata kohapeal olevaid ajakirju ja raamatuid.
Kas barokamber tekitab klaustrofoobiat?
Kambrid on piisavalt suured, et põlvi painutada, käsi tõsta ja natuke end liigutada. Neil on ka kliimaseade ja suur aken, et saaksite tuppa vaadata. Seetõttu ei tunne enamik kliente oma seansi ajal klaustrofoobiat (kui nad juba eelnevalt ei kannata klaustrofoobia all).
Mida selga panna?
Barokambri kasutamisel pole riietuspiiranguid, kuid soovitame kanda mugavaid riideid.
Kuidas ma end pärast seanssi tunnen?
Enamik inimesi väidab, et pärast baroteraapiat tunnevad nad end pingevabamalt ja tuntakse, et organismis on rohkem energiat. Lisaks on kirjeldatud ka üldise heaolu ning meeleolu paranemist. Samuti on välja toodud ka unekvaliteedi paranemist.
Millised on võimalikud kõrvaltoimed?
Kõige tavalisem kõrvaltoime on ebamugavustunne kõrvades, mis on põhjustatud rõhu muutustest. Kambris rõhu tõusmisel surub õhk teie kõrvatrumlitele ja surub neid sissepoole, mis võib põhjustada samasugust ebamugavust, mida võite kogeda lennukiga lendamise ajal. Sel juhul teavitage sellest personali (kasutades kambris asuvat telefonisüsteemi), siis peatame rõhu tõstmise ja/või vähendame rõhku, kuni olete saanud kõrvades rõhu tasakaalustada. Kui teil on mugav, jätkame rõhu tõstmist. Väga harva (ja ebatõenäoline 1,5 atm juures) võib hapniku toksilisus põhjustada kesknärvisüsteemi häireid ja kopsu barotraumat. Krambid tekivad teraapia ajal väga harva. Krambid lakkavad, kui eemaldatakse hapnikumask või ninakanüül.
Kui ohutu on baroteraapia ehk hüperbaariline hapnikuteraapia?
Iga teraapia puhul on kõrvaltoimete esinemine võimalik, kuid baroteraapia on osutunud äärmiselt ohutuks ja tegelik kõrvaltoimete esinemine on minimaalne. Nagu mis tahes ravi korral, mida suurem on annus (antud juhul hapnik), seda suurem on võimalike kõrvaltoimete oht. Lühiajalise 100% O2 manustamisega on 1,5 atm juures märgatavad kõrvaltoimed suhteliselt minimaalsed, võrreldes 3,0 atm või kõrgemaga. OxyTherapy hapnikukambrites kasutatav rõhk ei ületa 1,5 atm ja seansid kestavad tund aega, minimeerides nii võimalikku O2 toksilisuse riski.